Postaw na trzeźwość

Szczęśliwe i pełne satysfakcji życie - o to wspólnie staramy się każdego dnia. Dołącz do nas!

Co czują dzieci alkoholików?

Dzieci wychowywane w rodzinie z problemem alkoholowym borykają się z tym problemem nierzadko w osamotnieniu. Wstyd jaki im towarzyszy każe milczeć i nie obnażać swojej sytuacji rodzinnej. Skutkuje to wielkim osobistym dramatem rozgrywającym się w domowym zaciszu. Dzieci alkoholików próbują na tyle tuszować swój problem, że starają się być jak najlepszymi uczniami, aby nikt nie rozstrzygał, skąd biorą się ich trudności szkolne.dzieci w rodzinie alkoholowej

To często dzieci, które mają wzorowe zachowanie, dobre oceny i angażują się w życie szkolne. Jednocześnie to te same dzieci, które nie zapraszają nikogo do domu, bo nigdy nie mają pewności co tam zastaną. Chronią swojego domu bardzo silnie. Chronią alkoholika, a problem narasta. W rodzinie alkoholowej jest pewien model przyjmowania ról przez dzieci. Ich dzieciństwo jest zaburzone, więc wcielanie się w określone role jest dla nich sposobem radzenia sobie z sytuacją. Skuteczne leczenie alkoholizmu uświadamia rodzinom alkoholików ich zaburzone postawy.

Ukryć przed światem swój wielki dramat

Najczęściej najmłodsze dziecko w rodzinie przyjmuje rolę maskotki. Jego zadaniem jest łagodzenie gniewu pijanego rodzica, rozładowuje napięcie i rozśmiesza. Bierze na siebie rolę błazna.

Inną rolą jest kozioł ofiarny, który najbardziej doświadcza tragizmu alkoholizmu w rodzinie. Jest to dziecko, które nie potrafi się odnaleźć, eksperymentuje z używkami, wchodzi w konflikt z prawem, nie realizuje obowiązku szkolnego i przeżywa ciągły bunt.

Jeszcze inną rolę przyjmuje tak zwane dziecko we mgle, niewidoczne, izolujące się. Nie chce dokładać problemów, dlatego unika relacji z ludźmi.

Bohater rodzinny natomiast to najczęściej najstarsze dziecko. Jego rolą jest przejmowanie roli rodzica, które nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Bohater rezygnuje z realizacji swoich potrzeb na rzecz troski o młodsze rodzeństwo. Wszystkie te role wskazują na duże zaburzenie całej rodziny. Nie tak powinno przecież wyglądać dzieciństwo.

Nie wiesz jak poradzić sobie z problemem alkoholowym?

Nie tylko Ty zmagasz się z podobnym problemem

To żaden wstyd! Alkoholizm to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Pomożemy