Postaw na trzeźwość

Szczęśliwe i pełne satysfakcji życie - o to wspólnie staramy się każdego dnia. Dołącz do nas!

Młodzieńcze picie. Gdzie tkwi pułapka?

Obecnie zauważa się tendencję, iż po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Takie eksperymentowanie pojawia się w szkole podstawowej i jest związane z inicjowaniem różnych okazji. Dzieci bardzo pragną być lubiane przez rówieśników, dlatego zdarza się, ze dla uzyskania ich aprobaty przejawiają zachowania, które nie do końca są zgodne z ich przekonaniami. To działanie na zasadzie – „ze mną się nie napijesz?”, „nie chcesz być w naszej paczce?”

Rozpoczynanie inicjacji alkoholowej w młodzieńczym wieku rzutuje na późniejsze zachowania związane z alkoholem. Ośrodki uzależnień od alkoholu znają przypadki osób, które popadły w alkoholizm w wyniku zbyt wczesnego rozpoczęcia picia alkoholu. Badania wskazują, że młodzieńcze picie alkoholu negatywnie wpływa na rozwój i uszkadza mózg. Ma to też wpływ na przyszłe potomstwo.

Gdy pije nastolatekalkoholizm wśród młodzieży

Nastolatek spożywający alkohol przestał być ewenementem. Wkraczanie w okres dojrzewania daje mu namiastkę dorosłości, z której chce w pełni korzystać.

  • Alkohol dodaje pewności siebie i podnosi własną samoocenę.
  • Pozwala czuć euforię i się odstresować.

Dlatego jest tak popularny wśród młodzieży.

Podłoża sięgania po alkohol w tak młodym wieku są różne. Mogą to być oczekiwania rówieśników, uwarunkowania genetyczne, a także wzorce picia alkoholu w domu. Zauważa się, ze też postawa niektórych rodziców sprzyja zainteresowaniu alkoholem przez nastolatków. Zdarza się bowiem, że pozwalają w swoim towarzystwie pić piwo nastolatkowi. Piwo to nie alkohol – to mit. Uleganie mu może być dramatyczne w skutkach.

Poza tym wzorce spożywania alkoholu zauważa się już we wczesnym dzieciństwie, gdy to rodzice serwują małym dzieciom szampan bezalkoholowy, który jest sprzedawany w butelce imitującej napój alkoholowy. Dodatkowo podawanie go w kieliszkach modeluje tylko picie alkoholu. Rodzice często nieświadomi wprowadzają swoje dziecko w świat alkoholu. By takim sytuacjom zapobiegać, potrzebna jest świadomość jak mądrze wychowywać swoje dzieci, by je chronić przed takimi zagrożeniami.

Nie wiesz jak poradzić sobie z problemem alkoholowym?

Nie tylko Ty zmagasz się z podobnym problemem

To żaden wstyd! Alkoholizm to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Pomożemy